Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Dobrovolnictví – jedna z cest na trh práce

9. 06. 2016 7:16:00
Když se řekne „dobrovolnictví“, většinu lidí napadnou dvě další slova ... práce zadarmo. A když k tomu přidám ještě poznámku „jedna z cest na trh práce“, zní to jako absolutní protimluv, nebo dokonce nesmysl. Je tomu opravdu tak?

Pro začátek připusťme fakt, že odměnou za práci vždy nutně nemusí být peníze. Ano, peníze jsou důležité, ale co kdyby prvním krokem k novému, dobře placenému místu zaměstnance vedla cesta přes tak zvané neziskové organizace? Jistě, nebude to cesta pro každého, ale věřím, že je dobré o ní aspoň vědět.

Kdo je dobrovolník? Dobrovolník je člověk, který krátkodobě nebo dlouhodobě pracuje pro některou z organizací neziskového sektoru, na základě smlouvy o dobrovolnictví. Za svou práci nedostává finanční odměnu, ale organizace mu může proplácet náklady spojené s výkonem činnosti, třeba cestovné. Dobrovolník pracuje pod vedením pověřeného zástupce organizace. I když se jedná o činnost bez nároku na finanční odměnu, měl by dobrovolník odvádět svou práci včas a v domluvené kvalitě.

Práce za zkušenost! Jedním z cenných benefitů práce dobrovolníka je získaná zkušenost. Ať už v organizaci, pro kterou pracujete, organizujete dobročinný bazárek, staráte se o zvířata, pomáháte se zajištěním bezpečnosti dětí na přechodu u školy, nebo prodáváte benefiční pohlednice a dárkové předměty na nedělních trzích, získáváte cenné zkušenosti. Možná si vyzkoušíte věci, které jsme dosud nikdy nedělali, překonáte překážky v komunikaci, nebo strach z chyb, které můžete udělat na novém pracovišti. Každopádně dobrovolnictví patří mezi získané zkušenosti do životopisu.

Práce za osobní rozvoj! Většina neziskových organizací si je hodnoty práce dobrovolníků velmi dobře vědoma a snaží se ji nějakým způsobem ocenit. Jedním z takových způsobů je odborný a osobní rozvoj. Dobrovolníci se často setkávají s nabídkou interního vzdělávání, ať už v oboru činnosti organizace, tak v oblasti tzv. měkkých dovedností. Mezi ty patří třeba komunikace, telefonování, prezentační dovednosti, práce s moderními technologiemi. Mimo to tímto vzděláváním obvykle člověk prochází už tím, že se zapojí do činnosti organizace a proto, abych mohl svěřené úkoly správně splnit, musí se některé nové věci prostě naučit. A navíc, vytváření a udržování si pracovních návyků obecně (byť jen pár hodin týdně), je budoucími zaměstnavateli hodnoceno jako velmi cenná schopnost, kterou ne každý uchazeč má. I to je vhodné zmínit v životopise a na pracovním pohovoru.

Práce za kontakty! Dobrovolnictví je skvělá příležitost seznámit se se spoustou nových lidí. A proč to brát jako benefit? Možná proto, že nové kontakty člověku rozvíjí jeho sociální dovednosti. Díky tomu, že budete muset komunikovat s lidmi, které jste dosud neznali, rozvíjíte své důležité dovednosti jako je začlenění do kolektivu, vytváření příjemného pracovního prostředí a dobrých vztahů s kolegy. Navíc díky komunikaci jménem neziskové organizace můžete získat zajímavé kontakty do firem, kde se může vyskytnout nějaká pracovní příležitost. Tady ale pozor, abyste neporušili základní etická pravidla práce s citlivými údaji společnosti, kterou v danou chvíli zastupujete. Pokud ale nějakou příležitost pro své pracovní uplatnění vidíte, je na místě si o tom promluvit se svým nadřízeným a domluvit se na dalším postupu.

Práce za příležitost! Řada lidí, kteří byli ochotni nabídnout svůj čas a úsilí jako dobrovolníci, dostali časem pracovní příležitosti, ať už od neziskových organizací přímo, nebo od jejich partnerských firem, nebo jen proto, že v řadách dobrovolníků pracoval člověk, do kterého by na první pohled nikdo neřekl, že je manažerem velké společnosti.

Práce pro pocit užitečnosti! Ano, i to je jeden z důležitých benefitů, které dobrovolnictví přináší. A z pocitu naší vlastní užitečnosti se rodí jedna cenná věc, a tou je sebevědomí. Asi každý zažívá velmi dobrý pocit sami ze sebe, když se večer ohlédne za svým dnem a vidí za sebou kus dobře odvedené práce.

Autor: Jana Merunková | čtvrtek 9.6.2016 7:16 | karma článku: 12.59 | přečteno: 512x

Další články blogera

Jana Merunková

Výlet do New Yorku

Loni jsme se s Miladou vydaly na pár dní za velkou louži. Text jsou vlastně emaily, které jsem psala svým rodičům. Četlo je i pár známých a vyhecovali mě vydat je jako cestovatelskou povídku na blogu. Tak tady je...

16.2.2019 v 16:33 | Karma článku: 18.41 | Přečteno: 928 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jozef Luzinsky

Pravda o skutočnej biblickej pravde - 2

Před panováním Josiáše se království potopilo do tak žalostných hlubin nevědomosti a modlářství, že i kniha Mojžíšova zákona byla ztracena

8.8.2020 v 10:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Vladimíra Bošková

A v noci už nechlastejte!

V Norsku se zavede zákaz servírovat alkohol po půlnoci. Na tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Bent Höie.

8.8.2020 v 7:08 | Karma článku: 5.59 | Přečteno: 338 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Přes „mrakodrap" uvidím prd!

Můj názor laika je, že moderní architektura chybí v celém Česku, tím spíše na Kladně, které kromě 6 věžáků jinou „modernu“ nemá. V současné době Kladeňáci řeší otázku prvního kladenského „mrakodrapu", který má mít 24 pater, ale...

8.8.2020 v 5:10 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 211 | Diskuse

Karel Trčálek

Před dvěma tisíci lety položila parta homosexuálních milenců základy lidské spásy

Člověk je vykoupen láskou. Když někdo zakusí ve svém životě velkou lásku, jako by v tom okamžiku zažil vykoupení, která dáva jeho životu smysl

7.8.2020 v 19:10 | Karma článku: 11.14 | Přečteno: 386 | Diskuse

Otto Kamm

Kapitola LXV. - Z Bejrútu

A určitě to byla hodně velká šlupka. Teda přímo obrovská. Tolik rozbitých oken, poničených baráků už nebylo dlouho ve zpravodajství vidět.

7.8.2020 v 17:03 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 206 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1354

Podnikatelka, spoluzakladatelka a ředitelka yourchance, o.p.s., ale také autorka knížky Mise Lombok, pohádek a poezie a člověk s řadou dalších aktivit... více na www.yourchance.cz a www.merunka.biz